Eļļas rapsis
Tā kā vairumā augšņu var būt vairāku barības elementu trūkums, tad augiem nepieciešamās barības vielas vislabāk nodrošina minerālmēsli. Vietās, kur ir barības vielu trūkums, minerālmēslu izmantošana veicina augu ražas daudzkārtīgu palielināšanos, salīdzinājumā ar ražu, ko iegūst bez minerālmēslojuma.
Daudzi pētījumi ir apliecinājuši, ka minerālmēslos ieguldītie līdzekļi parasti atmaksājas četrkārt līdz pieckārt, jo pieaug raža.
Augstas eļļas rapša ražas nosaka mēslošanas stratēģija, kas, ņemot vērā divus būtiskus kritērijus, pastāvīgi nodrošinās augstas ražas:
Lapotnes veidošanās sākas ar lēmumu par optimālu augu biezību uz laukuma vienību, sēklas gultnes izveidošanu un augsnes struktūru, kas savukārt veicinās ātru, vienmērīgu rapša sadīgšanu un sākotnēju attīstību. To var ietekmēt, nodrošinot galvenās barības vielas un izmantojot pamatmēslojumu sēšanas laikā vai pirms sējas. Tāpat arī citi agrotehniskie pasākumi, kas ir nezāļu iznīcināšana, savlaicīgi lietojot herbicīdus un fungicīdu un augu augšanas regulatoru lietošana.
Lai nodrošinātu nepārtrauktu lapotnes attīstību rudenī un augšanu vēlāk pavasarī , pēc vajadzības vajadzētu lietot galvenās barības vielas. Slāpeklis un sērs ir īpaši svarīgi. Tāpat arī ja augsne ir auksta un mitra, tiek ierobežota fosfora uzņemšana. Eļļas rapsim ir ļoti augsts kālija patēriņš, kas ir nozīmīgs lapojuma struktūras/arhitektūras uzturēšanai un barības vielu plūsmai augā.
Gan rudens, gan pavasara periodā saknes un dzinumi aug strauji, ar maksimālo šūnu dalīšanās ātrumu, radot lielu pieprasījumu pēc bora un kalcija.
Tāpat arī mangāns un molibdēns ir svarīgi, lai nodrošinātu efektīvu slāpekļa izmantošanu/vielmaiņu.
Slikta slāpekļa vielmaiņa var izraisīt nitrātu uzkrāšanos lapās, kas var kļūt par barotni invazīvajām slimībām.
Tiklīdz ir izveidojusies optimāla lapotne, galvenā uzmanība ir jāveltī tās veselības uzturēšanai un jācenšas to noturēt zaļu, cik ilgi vien tas ir iespējams, tā nodrošinot maksimālo sēklu daudzuma veidošanos, kas dos galīgo ražu. Fotosintēze visaktīvāk notiek jaunajās lapās ,tāpat arī pākšu daļas lapojums ir fotosintētiski aktīvs, tāpēc jācenšas uzturēt lapotnes veselība cik ilgi vien iespējams.
Slāpeklis un magnijs ir barības vielas, kas ir būtiskas lapotnes veselības un ilgmūžībai.
Āzija un Okeānija