Eļļas rapsis
Lapotnes veidošanās sākas ar lēmumu par optimālu augu biezību uz laukuma vienību, sēklas gultnes izveidošanu un augsnes struktūru, kas savukārt veicinās ātru, vienmērīgu rapša sadīgšanu un sākotnēju attīstību. To var ietekmēt, nodrošinot galvenās barības vielas un izmantojot pamatmēslojumu sēšanas laikā vai pirms sējas. Tāpat arī citi agrotehniskie pasākumi, kas ir nezāļu iznīcināšana, savlaicīgi lietojot herbicīdus un fungicīdu un augu augšanas regulatoru lietošana.
Ja lapotnes ir pārāk blīva, lapu skaits uz auga ir samazināts un gaismas iekļūšana lapās un zemākajās pākstis ir samazināta, kas var izraisīt sēklu izbiršanu jaunajās pākstīs. Pākstīs, kas izveidojušās pirmās, ir visaugstākais ražas potenciāls, tomēr, tās visbiezāk var tikt pakļautas noēnojumam, kas burtiski veicina ražas zudumus. Ja ir pārāk blīva lapotne, tad visticamāk rapša augam būs vājš stublājs, kas var izsaukt veldrēšanos. Veldres gadījumā ražas zudumi var būt līdz pat 30 %.
Lai nodrošinātu nepārtrauktu lapotnes attīstību rudenī un augšanu vēlāk pavasarī , pēc vajadzības vajadzētu lietot galvenās barības vielas. Slāpeklis un sērs ir īpaši svarīgi. Tāpat arī ja augsne ir auksta un mitra, tiek ierobežota fosfora uzņemšana. Eļļas rapsim ir ļoti augsts kālija patēriņš, kas ir nozīmīgs lapojuma struktūras/arhitektūras uzturēšanai un barības vielu plūsmai augā.
Gan rudens, gan pavasara periodā saknes un dzinumi aug strauji, ar maksimālo šūnu dalīšanās ātrumu, radot lielu pieprasījumu pēc bora un kalcija. Tāpat arī mangāns un molibdēns ir svarīgi, lai nodrošinātu efektīvu slāpekļa izmantošanu/vielmaiņu. Slikta slāpekļa vielmaiņa var izraisīt nitrātu uzkrāšanos lapās, kas var kļūt par barotni invazīvajām slimībām.
Vislielākais barības vielu pieprasījums būs laikā, kad straujāk sāks attīstīties eļļas rapša lapotne, aptuveni 150-180 dienas pēc sēšanas.
Pavasarī slāpekļa lietošana būs galvenais lapotnes izmēra un struktūras noteicējs. Optimālam rezultātam kultūraugam pavasarī vajadzētu uzņemt 175 kg N / ha.
Šis skaitlis ir nedaudz mazāks par ieteiktajiem lietojuma līmeņiem, pamatojoties uz izmēģinājumu datiem, un tas atspoguļo slāpekļa lietošanas efektivitāti aptuveni 65%, galvenokārt tādēļ, ka ir saistīti ar vides faktoriem, piemēram, sliktu augsnes struktūru, ūdens stresu un apdraudētām sakņu sistēmām.
Yara ir izstrādājusi divus instrumentus, lai palīdzētu aprēķināt optimālo slāpekļa līmeni: Yara Image-IT, viedtālruņa aplikāciju un Yara N-Sensor ar absolūto kalibrēšanas režīmu.
Āzija un Okeānija