Mieži kā kultūraugi ir ļoti daudzveidīgi un tāpēc tos var klasificēt vairākos veidos. Visbiežāk klasificē pēc vārpas veida, graudu lietošanas un akotu īpašībām.
Vārpas veids
Tas ir graudu rindu skaits vārpā. Viens no miežu ģenētiskās daudzveidības izpausmes veidiem ir graudu rindu skaits, kas attīstās vārpā. Savvaļas miežiem ir divu rindu vārpas, bet kultivētajiem miežiem pārsvarā ir sešu rindu vārpas.
- Sešu rindu miežiem var būt 25–60 graudu.
- Divu rindu miežiem var būt 25–30 graudu.
- Četru rindu mieži ir nepilni sešu rindu mieži.
Graudu lietošana
Pārtikas mieži
Lielākā daļa miežu tiek audzēti pārtikai – gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Graudiem, kas ir paredzēti mājlopiem vai cilvēku pārtikai, ir lielāks olbaltumvielu saturs. Var būt arī plēkšņu un kailgraudu mieži. Dažu jauno kailgraudu miežu šķirņu graudi ir vieglāk sagremojami, ar augstāku olbaltumvielu saturu, tas ir īpaši nozīmīgi cūku un mājputnu barībai. Barībai miežu graudus pulē, maļ, pārstrādā pārslās vai granulē. Arī iesala ražošanas blakusproduktus (bieži sauktus par drabiņām) var izmantot lopbarībai. Visbeidzot miežus var izmantot ganībām vai pļaut un izbarot kā lopbarību.
Cilvēku uzturā tos lieto kā grūbas vai miežu miltus. Līdz 1500. gadam miežu milti bija galvenā maizes sastāvdaļa.
Iesala mieži
Otrs nozīmīgākais miežu izmantošanas veids ir iesala ražošana. 60–65% iesala ir nesašķelta ciete un to lieto alus, destilētā alkohola, iesala sīrupa, iesala piena, aromatizētāju un brokastu pārtikas ražošanā. Šim nolūkam paredzētajām šķirnēm bieži ir zemākas ražas, bet tos var pārdot par augstākām cenām nekā lopbarības šķirnes. Iesala ražošanas procesā notiek graudu diedzēšana kontrolētā veidā un tad tā tiek pārtraukta. Ir trīs galvenie posmi.
- Mērcēšana ir iesala ražošanas procesa pirmais posms un parasti tas ilgst līdz trim dienām. Miežu mitruma saturs palielinās no 2 līdz 45%. Tad graudi sāk dīgt, tā rezultātā rodas siltums un oglekļa dioksīds (elpošana). Pirmā posma beigās visiem graudiem jāuzsāk dīgšana.
- Dīgšana ir procesa otrais posms. Dīgšana turpinās vēl piecas dienas. Dīgstošos graudus atdzesē, oglekļa dioksīdu aizvada un tos nepārtraukti apgroza, lai neļautu saknēm saaugt kopā.
- Kaltēšana ir trešais iesala ražošanas posms, kad graudus izkaltē līdz 3 līdz 6% mitruma saturam, kas pārtrauc dīgšanas procesu. Tas tiek panākts, pūšot caur graudiem lielu daudzumu karsta gaisa. Mainot gaisa plūsmu un temperatūru, var iegūt dažādas krāsas un garšas iesalu. Šī posma beigās iesals ir atdzisis un ir aizvāktas visas mazās saknītes. Pirms nosūtīšanas galīgajam iesalam piešķir kategoriju saskaņā ar tā profilu.
Konversijas proporcija parasti ir šāda: 22 kg miežu ⇒ 17 kg iesala ⇒ 100 l alus.
Akotu raksturlielumi
Cits miežu klasifikācijas veids ir akotu salīdzināšana:
- gari akoti;
- īsi akoti;
- (normāli) pārklāti;
- pārāk pārklāti;
- mazāk pārklāti;
- gari akoti centrālajā rindā, neattīstīti akoti vai nav akotu sānu rindās;
- īsi akoti centrālajā rindā, neattīstīti akoti vai nav akotu sānu rindās;
- nav akotu vai neattīstīti akoti centrālajā un sānu rindās;
- pārāk pārklāti centrālajā rindā, nav akotu sānu rindās.