Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt. Daudzi no tiem ir pielāgojami dažādām audzēšanas sistēmām kā arī atsķirīgiem augsnes un klimatiskajiem apstākļiem.

Zemeņu augšanas prasības

Ir dažādas zemeņu šķirnes, tostarp tādas, kas ir labi pielāgojušās ziemas aukstumam un pavasara salam, vai vasaras karstumam un sausumam. Šķirnes arī ļoti atšķiras atkarībā no to vajadzības izturēt aukstuma periodu, kā arī ziedēšanas laika un nogatavošanās perioda ilguma. Lielākoties zemeņu audzēšana notiek mērenā un Vidusjūras klimatā, starp platuma grādiem 28⁰ un 60⁰, vidējā vasaras vidus temperatūrā 15-30⁰ C.

Zemenēm ir nepieciešama vienmērīga ūdens piegāde. Vissvarīgāk to ir nodrošināt sakotnējās augšanas un ogu veidošanās fāzēs (no ziedlapiņu nobiršanas līdz ogas nobriešanai), pretējā gadījumā samazināsies lapu lielums, fotosintēzes ātrums un ogu raža. Tomēr, lai palielinātu ziedu skaitu un ogu veidošanos,  frigo stādiem  var radīt ūdens stresu. Tas iespējams vēlākā ziedēšanas posmā, samazinot augu apūdeņošanu. Savukārt pārāk daudz ūdens noved pie tā, ka veidojas nepareizas formas ogas.

Deformēta oga
Deformēta oga

 

Ļoti augsta temperatūra var negatīvi ietekmēt augšanu un kaitēt fotosintēzei un augu ražībai. Temperatūra, kas pārsniedz 25⁰ C, var samazināt ogu daudzumu, kas veidojas no viena stāda, kopējo sausnas (TSS) līmeni un vienlaicīgi paātrināt ogu veidošanos. Augsta temperatūra var arī samazināt ogu izmēru un izraisīt kaitējumu audiem, radot mīkstumu un bojājumus ogas augļapvalkā.

Zemeņu-augu-botānika-compressor.png
1. attēls

 

Augu apputeksnēšanu lielākoties veic tādi kukaiņi kā bites un kamenes, kas arvien vairāk tiek izmantotas tuneļos audzētiem kultūraugiem, šī procesa nodrošināšanai. Slikta apputeksnēšana, īpaši auksti laikapstākļi vai gadījumi, kad augiem trūkst bors vai ir konstatēts kaitējums, ko izraisījušas augstas vai zemas temperatūras, kukaiņi vai slimības, var radīt nepareizas formas ogas. Šī nepareizo ogu veidošanās ir saistīta ar ierobežotu auksīna pieejamību. Tomēr, lai gan auksīnus var izmantot kultūraugiem, lai novērstu šos efektus, to lietošana var negatīvi ietekmēt augļu nogatavošanās procesu.

Zemeņu augšanas stadijas

Zemenes ir daudzgadīgi augi, kuru augšējās daļas sezonas beigās atmirst. Tomēr komerciālu iemeslu dēļ, tās bieži tiek audzētas kā viengadīgi augi. Augu centrālais kāts balsta lapas, saknes, stolonus un ziedkopas - 1.attēls - un tipiskās augšanas stadijas ir ilustrētas 2. attēlā. Augu attīstību regulē vides faktori - jo īpaši fotoperiods un temperatūra.

Saknes lielākoties veidojas pavasarī un rudenī, kad temperatūra ir vēsa. Tās attīstās no vainaga pamatnes un 50-90% no visām saknēm atrodas augsnes augšējā daļā – 10 līdz 15 cm dziļumā. Ūdeni un barības vielas uzņem barotājsaknes, kas eksistē tikai dažas dienas vai nedēļas un tiek pastāvīgi nomainītas. Primārās saknes tiek izmantotas, lai vainagam piegādātu ūdeni un barības vielas, un parasti tās dzīvo vairāk nekā vienu sezonu. Sakņu biomasa samazinās augļu veidošanās laikā, bet atkal palielinās rudenī pirms aukstuma perioda iestāšanās.

Picture1-compressor.jpg
2. attēls

 

Lapas veidojas visu sezonu, bet galvenokārt apstākļos, kad diena ir garāka par nakti. Tomēr lapu veidošanās beidzas, ja temperatūra noslīd zem 0° C vai pārsniedz 30° C. Katras lapas pamatnē ir palīgpumpurs, kas, atkarībā no apstākļiem, vai nu ražo sānu vainagus ar ziedkopām, vai stolonus (stīgas). Stīgas veidojas no pamatpumpuriem, bet ziedkopas - no sānu vainagu terminālajiem pumpuriem. Ziedi veidojas, ja apstākļi nav labvēlīgi stīgošanai. Pirmā uz stīgas izveidojusies oga nobriedīs vispirms, un arī pārējās, atkarībā no tā, kādā secībā būs izveidojušās, tādā arī pakāpeniski nobriedīs.

Stīgas veido meitasaugus, kas paši var tālāk attīstīt augus. Šie meitasaugi parasti ir pašpietiekami un patstāvīgi spēj dzīvot pēc 2-3 nedēļām. Lielākā daļa komerciālo zemeņu šķirņu ir vai nu īsās, vai neitrālās dienas augi (3. attēls).

Picture2-compressor.jpg
3. attēls

 

Subtropiskajos audzēšanas apstākļos labāka produkcija iegūstama no stādāmā materiāla, kas audzēts vēsos klimatiskajos apstākļos, salīdzinot ar to, kas audzēts lokāli. Pilnīgi sacietējuši izturīgāko šķirņu vainagi var izdzīvot temperatūrā līdz -45 ° C. Lai gan zemenes var paciest zemu ziemas temperatūru, sals ziedu veidošanās laikā tos bojā. Dažās valstīs tiek izmantota apūdeņošana, lai nodrošinātu aizsardzību pret salu. Šajā situācijā virszemes apūdeņošanas ūdens, kas tiek izmantots pirms sala, sasalst ap lapu, atbrīvojot siltumu, kas pasargā augu no bojājumiem. Zemenes, kas audzētas zem plastmasas plēves, var paciest salu līdz -50 ° C.

Izturība pret zemu temperatūru atšķiras atkarībā no zemeņu audzēšanas stadijas. Ziedi ir vismazāk izturīgi pret aukstumu. Norādītās temperatūras ir tādas, pie kurām sala dēļ rodas komerciāli zaudējumi (4. tabula).

04Aukstumizturiba-compressor.jpg
4. tabula

 

 

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu

Yara produktu saimes

YaraMila

YaraMila- NPK (S) kombinētie mēslošanas līdzekļi

Augstas koncentrācijas viendabīgi NPK (slāpekli, fosforu un kāliju saturoši) mēslošanas līdzekļi, kas ir speciāli izstrādāti visām kultūraugu grupām. Tie apvieno augam svarīgākās barības vielas: slāpekli, fosforu un kāliju.
YaraBela

YaraBela- Slāpekli un sēru saturoši minerālmēsli

Amonija nitrāta (slāpekļa) mēslošanas līdzekļi, kas nodrošina pastāvīgu, pārbaudītu kultūraugu kvalitāti un ražu gadu no gada, tos lietojot plašam kultūru klāstam dažādos klimatiskajos apstākļos.
YaraVita

YaraVita- Mikroelementi

Pilnīga produktu līnija, kas nodrošina auga normālai augšanai un attīstībai nepieciešamos mikroelementus. Papildinot pamata barības vielas ar šiem produktiem, no saviem kultūraugiem iegūsiet daudz vairāk.
YaraLiva produkti

YaraLiva- Kalcija nitrātu saturoši mēslošanas līdzekļi

YaraLiva mēslošanas līdzekļu sastāvā ir kalcija nitrāts, kas nodrošina augus ar efektīvu, ātri absorbējošu nitrātu slāpekli, vienlaikus nodrošinot kalciju un boru stiprībai un izturībai, kas uztur augu ilgtermiņa augšanu.
YaraTera

YaraTera- Pilnībā ūdenī šķīstoši mēslošanas līdzekļi

YaraTera produktu klāsts ietver pilnīgi šķīstošos mēslošanas līdzekļus, kuri piemēroti lietošanai arī apūdeņošanas sistēmās.
YaraSuna 8-9-2

YaraSuna - organominerāls mēslošanas līdzeklis

YaraSuna 8-9-2 organiskas izcelsmes mēslošanas līdzeklis, kas piemērots izmantošanai bioloģiskajās saimniecībās
Citi produkti

Citi produkti

Yara sadarbojas ar daudzām citām mēslošanas līdzekļu kompānijām, kuru produkti arī ietilpst mūsu portfolio.