Boram parasti tiek piešķirta īpaša nozīme, kad domājam par rapša un citu Brassica dzimtas kultūraugu mēslošanu. Un nepareizi tiek pieņemts, ka tas ir mazāk svarīgs graudaugiem un citiem kultūraugiem augu sekā. Tomēr bors ir būtisks daudziem kultūraugiem, lai gan tieši Brassica dzimtai ir visaugstākā nepieciešamība pēc bora.
Ņemot vērā sniega bagāto ziemu un aukstumu vēl nesenā periodā, bora deficīts ziemas kviešu lapu paraugu analīzēs šogad nav nekas pārsteidzošs.
Pēdējo četru – piecu sezonu laikā, kopš Yara pastāvīgi veic augu lapu analīzes, kviešu lapās ir konstatēts bora trūkums, un vidēji 85 % no Yara Megalab saņemtajiem kviešu lapu paraugiem ir bora deficīts.
Bors, tāpat kā nitrātu un sulfātu joni, augsnē pastāv kā negatīvi lādēts anjons, un tāpat kā nitrāti un sulfāti viegli izskalojas, īpaši no smilšainām augsnēm ar zemu katjonu saistīšanas spēju. Šī izskalošanās arī apgrūtina bora līmeņa izveidošanos augsnē. Tāpat kā nitrāts, arī bors augā pārvietojas galvenokārt ar masas plūsmu un difūziju, tāpēc zemā temperatūrā uzņemšana tiek samazināta, jo sakņu augšana palēninās un samazinās transpirācija. Tāpat jāmin pieeaugošais rapša platību īpatsvars augu rotācijā un augstās sēklu ražas, kas sekmē bora iznesi no augsnes.
Bora vajadzība kviešiem dažādos literatūras avotos svārstās no 2-3 g uz t graudu (rēķinot sausnā , 86 %) un 1-4 g uz tonnu salmu (rēķinot sausnā, 86 %). Piemēram, 8 t graudu ražai ir nepieciešami 50-70 g bora. Tātad, lai nodrošinātu nepieciešamo bora daudzumu, ir nepieciešams izmantot 0,5 -0,75 l/ha YaraVita BORTRAC ārpussakņu mēslojuma.
Bors ir vajadzīgs nukleīnskābju un augu hormonu ražošanai, un lielos daudzumos tas parasti atrodams lapās un meristēmu audos.
Bors ir svarīgs ziedputekšņu dīgtspējai, tāpēc tā trūkums var radīt nekvalitatīvu apputeksnēšanos, samazinātu graudu daudzumu, samazinātu graudu tilpuma masu un no tā izrietošos ražas zudumus.
Tas ir iesaistīts arī šūnu sieniņu veidošanā un lignifikācijā un tādējādi palīdz veidot šūnu sienas stiprumu. Tas uzlabo kalcija uzsūkšanos, tāpēc bora izmantošana ir svarīga, lai nodrošinātu līdzsvarotu uzturu. Bors augā ir salīdzinoši nekustīgs, tāpēc vispirms tiks ietekmētas jaunākas lapas un audi.
Ārpussakņu smidzinājumu ar boru ir jāizmanto, lai novērstu tā trūkumu, ja lapu paraugu rezultāti uzrāda zemu vai ļoti zemu līmeni, un bora trūkuma gadījumā pasargās ieguldījumus ziemas kviešos.
Neatkarīgi pārvaldītie Yara izmēģinājumi Anglijā ir parādījuši, ka YaraVita BORTRAC smidzinājumu sadalīšana starp T1 (AS 30-32) un T2( AS 36-39) dod lielāku ražas atbildes reakciju nekā to izmantojot vēlāk, pēc AS 39.
YaraVita Bortrac satur 150 g/l bora etanolamīnu, kas vienlaikus ir papildināts ar formulantiem labākai barības vielu uzņemšanai un ir vislabākais partneris bākas maisījumos ar fungicīdiem, herbicīdiem un augu augšanas regulatoriem.
Izmantošanas rekomendācijas : 0,3-0,5 l/ha YaraVita BORTRAC kopā ar T1 un T2 smidzinājumiem.
Yara Latvija atgādina: mēslošanas līdzekļus lietojiet tikai atzītas nepieciešamības gadījumā,izvērtējot auga un augsnes nepieciešamību pēc barības vielām konkrētajā attīstības periodā un pēc konsultācijas ar agronomu.
Aicinām iepazīties arī ar Polijā veiktu pētījumu par bora ietekmi uz ziemāju attīstību. Pētījums angļu valodā lasāms šeit.
Informāciju sagatavoja:
Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā©