Šobrīd daudzviet varam redzēt kviešu laukus ar dzelteniem, neregulāras formas laukumiem. Visbiežāk jebkura barības elementa trūkuma sākotnējā izpausme ir hloroze, jeb vienkārši runājot – gaiši, dzelteni augi. Secinājums – mani lauki ir dzelteni. Bet kas tad īsti ir šie dzeltenie lauki agri pavasarī un kādus lēmumus pieņemt?
Mēs varam likt lietā ‘’agronoma aci’’ un pieredzi un secināt, ka tas varētu būt mangāna trūkums. It īpaši vietās, kur vieglākas augsnes un mangāna trūkums ir hronisks un atkārtojas gadu no gada.
Tipisks mangāna trūkums izpaužas kā hloroze neregulāru laukumu veidā. Pie tam tipiskas ir skaidras, tumši zaļas līnijas, kas ir traktora pēdas, kur augsnei piespiežoties, mangāna pieejamība ir labāka. Mangāna trūkums ir redzams uz jaunākām lapām. Visbiežāk mangāna trūkums var izpausties vieglās, smilšainās augsnēs, augsnēs ar augstu pH (virs 7). Laika apstākļi kas izraisa mangāna trūkumu ir vēss, ilgstoši mitrs laiks, kas traucē uzņemt mangānu.
Vēl ir iespēja izmantot Yara CheckIT, kas ir mobilā aplikācija barības elementu deficīta noteikšanai. Tā ietver fotogrāfiju datu bāzi, filtru precīzai identificēšanai un Yara produktu rekomendācijas.
Mangāns ir nepieciešams fotosintēzei un proteīna sintēzei, meristēmu audu augšanai un ir katalizators dažādos enzīmu procesos, kā, piemēram, nitrātu reducēšanā. Šobrīd (16.03.) šur tur ir vērojama miltrasa. Mangāns nodrošina zināmu aizsardzību pret to, jo piedalās nitrātu reducēšanā, kas ir barotne miltrasas sēnei. Izmantots rudenī, optimālā koncentrācijā augā, mangāns nodrošina sakņu sistēmas aizsardzību pret sakņu kakla slimībām un labāku pārziemošanu.
Mangāns ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem graudaugiem un vajadzība grami uz tonnu ir vislielākā. Visbiežāk vajadzība tiek norādītā robežās no – līdz. Tomēr varam pieņemt , ka 60-80 g Mn uz tonnu izaudzēto graudu varētu būt standarta vajadzība.
Rekomendācija izteikta mangāna trūkuma novēršanai ir YaraVita MANTRAC PRO izmantošana. Ieteicamā deva 0,5 -1 l/ha, tiklīdz smidzināšana būs iespējama. Īpaša uzmanība ir pievēršama ziemas miežiem, kas ir īpaši jutīgi pret mangāna trūkumu un atdeve no YaraVita MANTRAC PRO būs vislielākā.
Vislabākais veids, ka varam spriest par auga barības elementu saturu ir lapu analīzes. Attēlā ir analīžu rezultāti un attēls no ‘tipiska’ lauka ar ‘dzelteno pleķi’. Tas parāda vairāk kā viena mikroelementa trūkumu.
Salīdzinājumam piemērs ar analīzēm no kviešu lauka ar labu, zaļu krāsojumu, bet analīzes uzrāda vara, cinka, bora trūkumu. Tas nozīmē, ka augi cieš no ‘slēptās badošanās’, vizuāli to neredzam un tikai lapu analīzes ļauj pieņemt lēmumu par smidzināšanu.
Situācija, kad trūkst vairāk kā viens barības elements ir tipiska un to ar ‘agronoma aci’ mēs redzēt vairs nevaram. Veidojot statistiku no kviešu lapu paraugiem, kas analizēti Yara laboratorijā Anglijā, tika secināts, ka 44 % gadījumu, paraugos, kur trūka mangāns, pietrūka arī cinks un varš. 65 % gadījumu, kur trūka varš, pietrūka arī mangāns un cinks. 79 % gadījumu, kur trūka cinks, trūka mangāns un varš.
Mikroelementu vajadzības nodrošināšanai ir iesakam izmantot mikroelementu kompleksu, kas satur visus graudaugiem nepieciešamos mikroelementus. YaraVita GRAMITREL vai YaraVita CEREIS ir īpaši graudaugiem veidots ārpussakņu mēslojums, kas satur mangānu, varu, cinku un magniju. Rekomendācija pirmajam mikroelementu smidzinājumam ir 1,5 l/ha. Vietās, kur ir izteikts mangāna trūkums pievienot YaraVita MANTRAC PRO 0,5 l/ha.
Laiks YaraVita GRAMITREL vai YaraVita CEREIS lietošanai
Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā